Úvod
Společně s naším průmyslovým partnerem jsme se rozhodli připravit pro studenty řadu workshopů se zaměřením na IT. Cílem je prohloubit znalosti v oboru IT, soft skills a projektového řízení. Celkem se bude konat 5 workshopů, které proběhnout vždy 1. a 3. pondělí v měsíci od 9:00 do 15:00 v místnosti T2:B2:39d . Workshopy jsou prakticky stavěné, avšak bez nutné teorie to opravdu nepůjde. Proto se vždy na úvod se účastníci dozví nezbytnou teorii pro pochopení dané problematiky a poté přejdou do praktického cvičení, ve kterém si budou moct vše vyzkoušet a případně se doptat vedoucího workshopu. Každý workshop bude zakončen vypracováním nenáročné domácí úlohy, na které účastník může prokázat získané vědomosti. Úlohu je nutné splnit, pokud chce student získat certifikát o absolvování workshopů. Po absolvování alespoň 3 z 5 workshopů a úspešném vypracování úloh, dostane účastník certifikát prokazující jeho znalost probíraného tématu. Vítání jsou i studenti, kteří o certifikát usilovat nechtějí a zajímá je pouze probírané téma.
Co je cílem?
Rozšířit vědomosti studentů v oboru IT a přiblížit jim tento svět odborníky z praxe.
Kdo workshopy povede?
Prezentující a zároveň cvičící budou vždy odborníci z praxe.
Jak získám certifikát?
Stačí absolvovat 3 z 5 workshopů a úspešně odevzdat domácí úkol.
Kdy se workshopy konají?
Každé 1. a 3. pondělí v měsíci od 9:00 do 15:00 v místnosti T2:B3:39d.
Není to jenom nudné tlachání?
Workshopy jsou prakticky zaměřené a cílem je, aby si účastníci co nejvíce mohli dané téma osahat.
Kdo se může přihlásit?
Všichni studenti FEL a FIT.
Harmonogram workshopů
Softskills
03.10.2022
Náplň workshopu
Obsah
Během workshopu se seznámíte s různými druhy softskills - komunikace, networking, sebeprezentace. Dozvíte se jak vypadá cesta k práci v IT, na jaké pozice v IT míří různé osobnosti lidí a jak jsou pozice inzerovány. Nedílnou částí bude taky blok o sebeprezentaci, kde vám bude vysvěteno jak působit při pohovoru a jak jsou pohovory strukturovány. S tím se také úzce pojí sepsaní vlastního CV. Budete upozorněni na co si při psaní dát pozor, na co je důležité klást důraz, jaké jsou odlišnosti v CV podle zaměření a jak důležité je využití LinkedInu. V neposlední řadě budete informováni o tom na co se zaměřuje HR a jak to vidí specialisté na těchto pozicích ze své strany.
Praktická část
Společně s tutorkou si vyzkoušíte vytvořit vlastní LinkedIn a také budete mít možnost zažít na vlastní kůži interview ve formátu 1 na 1.
Úkol
Vašim úkolem bude tvorba vlastního CV - PDF/LinkedIn případně pak i samostatných webovek.
Design thinking
17.10.2022
Náplň workshopu
Obsah
Během workshopu se seznámíte s pojmem design thinking. Dozvíte se celkový popis této filozofie, kam ho zařadit a jaké má výhody a jak s ním pracovat. Dále si také povíte jak na UX (User Experience). Jaký to má význam, budete seznáméni s různými tipy a triky v tomto oboru a také se dozvíte jak správně získávat zpětnou vazbu od vašich zákazníků, stakeholderů nebo někoho dalšího.
Praktická část
Celý workshop bude jen praktický :) Využijeme framework Enterprise Design Thinkingu na konkrétním zadání, vyzkoušíme si jak fázi výzkumu potřeb uživatele, tak i práci se sesbíranými poznatky, následně si projdeme společně ideační fází tvorby nápadů, jejich prioritizací a vytvořením low fidelity prototypu.
Úkol
Budeme zpracovávat téma zahraničních studijních pobytů pro studenty. Jak bychom mohli redesignovat zážitek studenta s výjezdem na zahraniční studijní pobyt?
Projektový management
07.11.2022
Náplň workshopu
Obsah
Během workshopu vám budou blíže představeny základy projektového řízení v kostce. Zaměříte se především na metodiky vodopád a SCRUM a na jejich přizpůsobení v korporátní sféře. Povíte si, jaké jsou způsoby využití jednotlivých přístupů a porovnáte jejich výhody a nevýhody. Dále se zaměříte na část, která se týká odhadování a harmonogramů - „Dobré odhadování klíčem k úspěchu.“ V neposlední řadě se také budete věnovat průběhu projektu, od myšlenky až k jeho uzavření a podíváte se na time management nejen v projektovém řízení.
Praktická část
V průběhu workshopu studenti dostanou sérii praktických úkolů, aby na místě ověřili nově nabyté znalosti.
Úkol
Součástí úkolu je participace na jednotlivých zadáních v rámci workshopu. Dle situace bude pravděpodobně následovat krátké domácí cvičení, které vám zabere maximálně jednu hodinu času s nutností poslat výsledek lektorovi.
Tutor

Ing. Jan Petrovič
Project manager
- Absolvent ČZU
Jan momentálně vede klíčové projekty ve společnosti Tekies. Své bohaté zkušenosti s projektovým řízením načerpal ze spolupráce s IBM, bankovními domy a Fujitsu. Pravidelně přednáší a školí na středních a vysokých školách.
Jeho velice kladný vztah k přírodě, sportu a turistice vyústil v zájem o životní prostředí, které následně vedlo ke spolupráci s neziskovými organizacemi a založením bezobalového obchodu.
Mikroservisy
21.11.2022
Náplň workshopu
Obsah
Během workshopu si přiblížíte téma Mikroservis obecně. Definujete si co je to docker, kubernetes, images, containers atd.. Povíte si v čem se liší mikroservisní architektura od monolitické a dalších architektur. Všechny nabyté znalosti si ihned vyzkoušíte v praxi s ukázkami od tutora. V případě dostatečné časové rezervy, se podíváte na advanced principy, architektury a další užitečné věci, jako je Kafka, cache, optimalizace atd...
Praktická část
V průběhu workshopu si studenti budou moct vyzkoušet veškeré odprezentované dovednosti v praxi. V případě jakýchkoliv dotazů budete mít možnost se obrátit na tutora.
Úkol
Nedílnou součástí úkolu je aktivní participace v rámci celého workshopu. Dle situace bude pravděpodobně následovat krátké domácí cvičení, v rámci kterého budete muset vyřešit úlohu dle zadání.
Tutor

Ing. Jiří Šebek
Java Software Developer
- Absolvent ČVUT
Zkušenosti a dovednosti získal v ČEZ, České Spořitelně, Erste Group a Tekies. V součanosti spolupracuje na zajímavých projektech v rámci společnosti Tekies.
Jirka je velký optimista se zájem pro vystudovaný obor. Mezi jeho koníčky patří Grails, běh, lezení na stěně a sport obecně.
GraphQL
05.12.2022
Náplň workshopu
Obsah
Během workshopu si přiblížíte téma GraphQL obecně. Řeknete si proč se tomu přezdívá nový pohled na API, jaké je jeho místo v kontextu API a jaké má přínosy. Společně s tutorem si ukážete princip použití této technologie, a to jak ze strany backendu tak i z frontendu. Dále vám budou představeny rozdíly s REST a také se dozvíte jak se dá GraphQL použít v Microservice architektuře.
Praktická část
Vyzkoušíte si tvorbu vlastní GraphQL specifikace. Bude pro vás připraven jak backendový tak i frontendový projekt, takže si budete moci zvolit sami v jaké oblasti si budete chtít GraphQL vyzkoušet.
Úkol
Vypracovaná analýza / návrh mikroservisní aplikace (2-3 A4 s diagramy), kde navrhnete a zdůvodníte použití GQL, případně jak využijete výhody a vyřešíte problémy GQL, se kterými budete seznámeni na WS. Cílem je si z WS odnést nejen syntaxi, ale komplexní pochopení daného tématu.
Jak se zúčastnit?
Vyplň formulář
Google formulář pro přihlašování najdeš po kliknutí na fialové tlačítko.
Počkej na potvrzovací email
Až Tvoji účast budeme evidovat, zašleme Ti potvrzovací email, že o Tobě víme.
Přijď na wokrshop
Teď už Ti nezbývá nic jiného než se dostavit v určitém termínu do nové místnosti 39d.
Kde workshopy proběhnou?
Všechny workshopy proběhnou v nově zrekonstruované místnosti T2:B2:39d, která vám nabídne spoustu prostoru nejen pro vaše zdokonalování. Ve videu níže se můžete podívat na průběh celé rekonstrukce a spatřit finální podobu místnosti.
Naši další partneři
Prostřednictvím našich partnerů zprostředkováváme studentům náhled do reálného světa byznysu a IT, příležitosti pro získání zkušeností, možnosti rozšiřujícího vzdělání a perspektivu osobního rozvoje. Hlavním partnerem centra je společnost IBM. Díky klíčovému partnerství s touto firmou se nám podařilo vybudovat silné univerzitní zázemí a v rámci něj dlouhodobě rozvíjíme spolupráci ve výuce a projektech.



Staň se součástí CZM
Všechny dovednosti, kterým se naučíte v rámci studia specialiazce je navíc možné si vyzkoušet i v rámci stáže v našem centru, čímž se může člověk obohatit o další praktické zkušenosti a zkusit si práci na reálném projektu. Od vzniku centra v roce 2008 se do stáže zapojilo již více než 90 studentů a mnoho z nich se k nám i po letech vrací sdílet s námi své zkušenosti a zážitky z komerčního světa. A není se čemu divit. Jednou z největších výhod stáže v CZM je bezesporu studentský kolektiv. Můžeme hrdě prohlásit, že v naší open-space kanceláři to žije a nechybí dobrá atmosféra a dobrá kávová kultura (milovníci čaje jsou mezi námi taky).
Jak to u nás vypadá, to zjistíš třeba na našem Instagramu. Nebo se prostě přijď podívat ;-).


